Az akaratlan vizeletvesztéssel százezrek küzdenek nap mint nap, mégis kevesen kérnek segítséget. Hogy ennek mi az oka? Főként az, hogy az inkontinencia még a 21. században is tabunak számít. Nem merünk beszélni róla.
Pedig nem kell más, mint egy cseppnyi önbizalom!
Októberben immár negyedszer rendezi meg az Országos Alapellátási Intézet, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara az SCA Hygiene Products Kft. támogatásával a Cseppnyi Önbizalom Betegedukációs programot.
Ilyenkor lehetőség van konzultálni a részt vevő háziorvosokkal és asszisztenseikkel, akik tanácsokkal, állapotfelméréssel várják az érintetteket és érdeklődőket. Ne csak akkor látogasson el a rendelőbe, ha érintett, ugyanis a rizikófaktorok és a tünetek ismerete segít a megelőzésben is, és ha nyíltan beszélünk róla, környezetünket is bátorítjuk a megszólalásra.
Az eddigi 550 résztvevő praxis újabb 200 háziorvossal bővült, és reméljük, az eddigi 50 ezer résztvevőhöz is további újabb ezrek csatlakoznak idén októberben. Ha ismerjük a problémát, ha nem félünk segítséget kérni, sikerülhet legyőzni a vizelettartási panaszokat övező félelmeket, és megtalálni a megoldásokat. Mert megoldások, eszközök vannak, de ezekhez előbb meg kell tanulnunk, mire figyeljünk oda!
Nézzen körül www.cseppnyionbizalom.hu oldalunkon, ahol megtalálja a részt vevő háziorvosok listáját további hasznos információkkal együtt!
Végezetül szeretnénk egy tesztet is figyelmébe ajánlani: tesztelje le, hogy mennyire van otthon egy olyan témában, mely közeli ismerősei közül is sokakat érinthet, illetve Önnél is előfordulhat!
1. Magyarországon melyik egészségügyi probléma arányaival vetekszik az inkontinencia mértéke?
a) szív- és érrendszeri megbetegedések
b) szénanátha
c) csontritkulás
2. Kiknél fordulhat elő leggyakrabban akaratlan vizeletvesztés?
a) csak idős betegeknél
b) nőknél várandósság és menopauza idején, férfiaknál prosztata megbetegedések esetén, illetve mindkét nemnél idősebb korban
c) csak nőknél
3. Mit jelent a ,,stressz-inkontinencia'' kifejezés?
a) a stresszes életmódból fakadó vizelettartási panaszok
b) a szorongó lelkiállapot okozta vizeletvesztés
c) a hasűri nyomás fokozódása (pl. tüsszentés) miatti vizelettartási panaszok
4. Milyen életszakaszokban fordulhat elő akaratlan vizeletvesztés a hormonális változások hatására?
a) menopauza és várandósság
b) serdülőkor
c) nem függ össze a hormonokkal
5. Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
a) kevesebb folyadékot fogyasztunk
b) csak pamut alsóneműt viselünk
c) gátizomtornát végzünk
A helyes válaszok: b, b, c, a, c